Jak ušetřit zdravotníkům čas a pacientům zvýšit pohodlí? Ve FN Olomouc testovali inovativní přístroj
8. 3. 2024Důležitým spoluhráčem v poslední fázi vývoje inovativního přístroje Urogram se v minulých dnech stala Fakultní nemocnice Olomouc. Technologie, kterou vyvíjí česká společnost HTG Medical, bude významným pomocníkem zdravotnického personálu při měření výdeje moči u pacientů. Díky úzké spolupráci s týmem Národního telemedicínského centra FN Olomouc mohli zástupci společnosti HTG Medical provést v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě testování tohoto zařízení a získat tak potřebnou zpětnou vazbu pro jeho další zlepšení.
„Urogram má potenciál výrazně zjednodušit a zefektivnit práci zdravotnického personálu, a to nejen na jednotkách intenzivní péče. V současné době musí sestry manuálně měřit výdej moči každou hodinu, což jim může zabrat až hodinu denně a navíc tento úkon značně ruší pacienty. Urogram tento proces automatizuje. Šetří tak čas sester a zvyšuje pohodlí pacientů,“ vysvětluje Michal Štýbnar z Národního telemedicínského centra FN Olomouc, které se na testování přístroje podílelo.
- Obrázek 1: Záznam výdeje moči z přístroje Urogram.
Zástupci společnosti HTG Medical testovali Urogram dva týdny na II. interní klinice -gastroenterologické a geriatrické pod vedením vrchní sestry Mgr. Lenky Šeflové. „Zkoušky nám poskytly nejen cenné informace o funkčnosti a užitečnosti technologie v reálném prostředí, ale také přispěly k vytváření vztahů mezi vývojáři a zdravotnickými profesionály,“ pochvaluje si Tobiáš Vybíral spoluzakladatel společnosti HTG Medical. Úspěšné testování podle něj výrazně přispělo k dokončení vývoje produktu a získání potřebné certifikace. „Věříme, že se nám podaří vše dotáhnout do konce roku 2024, aby mohl Urogram co nejdříve začít pomáhat pacientům a zdravotníkům,“ dodává Tobiáš Vybíral.
„Vážíme si toho, že naše nemocnice mohla být součástí dalšího významného kroku k inovaci ve zdravotnictví a těšíme se na další spolupráci nejen s HTG Medical, ale také s dalšími technologickými společnostmi, které přispívají ke zlepšení péče o pacienty,“ dodává Michal Štýbnar s tím, že na efektivní spolupráci se podílel i Digitální inovační hub Digi2Health.
Olomoucká fakultní nemocnice patří v oblasti vývoje a praktického využití moderních technologií díky existenci Národního telemedicínského centra k nejprogresivnějším zdravotnickým zařízením v České republice. Svědčí o tom mimo jiné skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví ČR udělilo již v roce 2020 status Kompetenčního centra pro telemedicínu.