Aktuality

Denně nám přichází data, umělá inteligence nás upozorní na zhoršení pacientů, přibližuje Miloš Táborský telemedicínu
20. 7. 2021

Telemedicína se v době pandemie ukázala často jako jediná možnost, jak se spojit s lékařem a řešit akutní problémy. „Jsem rád, že jsme měli možnost navštívit centra ve Finsku, Dánsku a podobně, což byla velká inspirace pro to, co budeme někdy potřebovat. A ono to přišlo, aniž jsme to tušili: pandemie covidu urychlila celou problematiku. A mít zkušenosti a vize do budoucna bylo velkým darem. Myslím, že jsme se v této oblasti velmi posunuli,“ říká kardiolog Miloš Táborský.

Přečíst
Digitalizace zdravotnictví – Společné setkání Olomouckého kraje a Fakultní nemocnice Olomouc
6. 4. 2021

Poslední březnový den proběhla online konference se zástupci Olomouckého kraje na téma digitalizace zdravotnictví z pohledu Národního telemedicínského centra (NTMC) při Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). Online semináře se účastnili zástupci města Jeseník, Inovačního centra Olomouckého kraje, radní Olomouckého kraje pro smart region a v neposlední řadě i náměstci hejtmana Olomouckého kraje.

Přečíst
Psychosociální péče bez přímého kontaktu. Situaci má pomoci projekt, na kterém se podílí NTMC
23. 3. 2021

Mapování zkušeností z pandemie covid-19 s využitím sociálněvědních výzkumných technik slouží jako primární zdroj dat v projektu, jehož cílem je pomoci psychosociální péči v době omezeného přímého kontaktu. Na distančních metodických postupech pracují odborníci z katedry psychologie FF UP společně s experty z Národního telemedicínského centra.

Přečíst
Když blízcí chybějí. Telemedicína pomáhá ve FN Olomouc zprostředkovat kontakt pacientů s příbuznými
16. 2. 2021

Paní Věra Štěpaníková musela být na začátku roku hospitalizována na covidovém oddělení JIP I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a zpřísněným epidemiologickým opatřením včetně zákazu návštěv se tak nemohla stýkat se svou dcerou, ani osobně vídat svou vnučku, která navíc žije v Anglii a čeká miminko. Pomocí moderní technologie poskytnuté pracovníky Národního telemedicínského centra (NTMC) při FN Olomouc se však celá rodina mohla „potkávat“ a povídat si prostřednictvím tabletu.

Přečíst
Univerzita Palackého digitálně propojí zdravotní vědce s firmami z celé Evropy, na projektu spolupracuje i FN Olomouc
10. 9. 2020

Snazší přístup k informacím a rychlejší zavádění medicínských poznatků do praxe. To je cílem digitálního inovačního hubu DIGI2Health. V jeho rámci si vzájemně zpřístupní data vědecké instituce, zdravotnická zařízení i komerční subjekty z celé Evropy. Projekt Univerzity Palackého a partnerů činí z olomouckého regionu středoevropského lídra ve využívání IT technologií v medicíně.

Přečíst
Pandemie výrazně přispěla ke zrychlení rozvoje digitální medicíny, ve FN Olomouc vytvořili webovou aplikaci pro videokonzultaci pacienta s lékařem
2. 7. 2020

Omezená ambulantní péče, odložené neakutní operace, snížení počtu pacientů přijímaných pro standardní diagnózy. To jsou jen některé negativní důsledky pandemie COVID-19 z pohledu zdravotnických pracovišť. Tato situace naléhavě ukázala, že je nezbytné věnovat intenzivní pozornost širšímu a systematickému uplatnění digitálních technologií v medicíně.